Story

(květen 2005, autorem je pan Martin, Mor.Kras)

 

Nákup větrovky


Po dlouhém rozvažování, jsem se odhodlal ke koupi zbraně, která je schopna přesně střílet na vzdálenost 45-50metrů s dostatečnou razancí a vysokou přesností, ale tak, aby s ní nebylo nutno chodit na střelnici. Po dlouhém rozhodování, zda koupit u nás, nebo jet pro zbraň do zahraničí, jsem vybral anglickou pneumatickou pušku vyráběnou licenčně ve zbrojovce Uherský Brod pod označením CZ 200S. Když jsem zbraň u kamaráda vyzkoušel, bylo rozhodnuto. Výsledky mě doslova nadchly. A tak nějak vyvážily tu velkou sumu, kterou budu muset do pušky investovat v mém případě 24 000Kč. To jsem ale ještě netušil, jaké nastanou komplikace s výrobcem.
U kamaráda ve Východních Čechách jsem zkoušel model CZ 200S tedy standard, který má z výroby střední délku pažby a ta my byla nějak „těsná“. Začal jsem tedy řešit kde a jak pořídit pažbu větší, až po několika dnech se mi podařilo objevit, že se dělá ještě model CZ 200T /terčová verse/, ke které se dá na předchozí objednávku namontovat pažba o 2 centimetry delší. Řekl jsem si a je vyhráno a hned jsem napsal poptávku do zbrojovky.


Čekám den, dva, tři, týden a nikdo mi neodpověděl. Tak tam volám jak to vypadá….posílal jsem k Vám objednávku na to a to ……hmm něco takovýho přišlo my jsme to přeposlali….a kam, nepřišla mi odpověď……to už nevím to si nepamatuju, zkuste si zavolat na odbytový .... Odbytový….nic tu nemáme jsou dvě odpoledne, teď už tady nikdo stejně není, zavolejte si zítra na spojovatele.. Druhý den.. deset dopoledne. Česká zbrojovka dobrý den, ….můžete mě prosím spojit na někoho, kdo má nestarosti větrovky.? ….větro co.?... větrovky to jsou zbraně, které vyrábíte, podobné vzduchovkám……….já nevím kdo dělá pušky , já jsem jen vrátný..…aha, tak kam mě přepojíte…? ….zkusím výrobu…. Výroba ………a proč voláte sem..? …byl jsem k Vám přepojen …co potřebujete ..velkou pažbu na větrovku model T…velká se nedělá… ale máte ji v nabídce…ticho…po deseti vteřinách šuškání…zavolejte si spojovatele….ten mě přepojil k Vám…děkujeme za zavolání nemůžeme pomoci nashledanou a bylo vymalováno. Další den, zase volám do zbrojovky spojovatel je jiný a hned je to znát…ano přepojím Vás do vývoje větrovek, v duchu si říkám, ty asi toho moc nevyvinou, když je to okopírovaný Air Arms. …..potřebuji velkou pažbu model T namontovat na model S ……to asi nepůjde….proč oba modely jsou vyjma pažby identické…. to se nedělá…. nedělá co, jako ta úprava nebo to nikdo nikdy nechtěl…nechtěl, jste první…. zaplatím samozřejmě náklady…. o tom to není, to asi nepůjde… napište si poptávku na obchodní….

 

Další den…………. říkám si zavolám na Policii a ověřím si, jak je to se zákonem, jen pro klid duše…. Policie oddělění zbraní a střeliva …mám na Vás asi hloupý dotaz.. do kolika Joule je povolena střelba mimo střelnici…..7,5 …..ale všude se říká, že je po novele povoleno 16 Joule….po jaký novele a vůbec s čeho chcete střílet..? ……z pneumatické pušky ráže 4,5mm….nic takovýho neexistuje, to s i z Vás udělal někdo legraci…smích….promiňte ale v Brně se nabízí vzduchovky až do 16 joule.....pak porušují zákon, kde to prodávají..?...tak děkuji za informace nashledanou…..sbohem… Napsal jsem na obchodní do Brodu …nic a zase nic… Volám znovu výrobu…máte prosím na skladě velkou pažbu..?... vydáno jen pro Británii….a jedna pro mě by se nenašla..?...........jedna tady je nenalakovaná, ale nemá druhou podsestavu, to mi nevadí, koupím ji i tak….no ale to nejde nijak vyexpedovat……….tlačím víc na pilu a říkám, zaplatím extra……..to nejde… vemte si S-ko ta je velká dost a nikdo si nestěžoval. Víte já má dva metry a to S-ko je mi fakt malý……to nejde bohužel. Komunismus jako řemen. Neochota, pořád není nikdo v práci, nikdo nic neví a strácí se i objednávky, které pro ně nic neznamenají. Doslova bordel a to je měřím mírným metrem. Jsem tak trochu patriot.


Po těchto potížích jsem to vzdal a řekl si no nic, tak kašlu na pažbu udělám si ji na zakázku u puškaře. Když jsem hledal na nettu naskočil mi tam odkaz i na internetový obchod Finexhoby, ale neměl jsem k internetovému ochodu důvěru. Volám tedy do prodejny Praha na Opletalovu…..máte na skladě větrovku CZ 200S a kolik chci si vybrat pažbu…jsou tu tři….chtěl bych nějakou tmavou pažbu…tady není s čeho vybírat, jak to nasekaj, tak to dostanu……….a máte nabíjecí zařízení?.....co to je?...to je příslušenství ……….přepojím vás na kolegu….ano máme za 1850Kč…..ale na internetu to mají zásilkáče za 600 kč, to je možný ………..a máte bombu na plnění….ano stojí 5400….to je divné u zásilkáče ji mají za 4150………o tom mi nerozhodujem….rozbalíte mi krabice, když si budu chtít vybrat…..není s čeho pane, všechny jsou stejně světlý…..konec.. Už jsem jsem toho měl po krk a zvolal jsem do Finexhoby v Kyjově, připraven na další ne, nejde, nevím. A sakra, najednou… všechno je jinak, nejen ceny o dost nižší, ale hlavně chybí to české nevím, nejde, asi, snad a jednání je najednou na jiné úrovni. ………Ano můžeme zbraně ve skladu přebrat a najít pro Vás tmavou, pokud bude v Brodu taková… Rozloučil jsem se poděkoval a řekl si, budu opatrný a zavolám znovu zítra, jestli jsem nekáp jen na jejich dobrý rozmar a zítra mě zase odpálkují, jako ve zbrojovce. Druhý den zvedá telefon jiný muž ….ano vše zařídíme a pokud chcete můžete si zbraň vyzvednout přímo v Kyjově a my Vám ji i předvedeme. Tak jsem ztratil nervozitu ze zásilkového obchodu a objednal u nic větrovku CZ 200S za 9206kč, nabíjecí zařízení za 580kč, náhradní zásobník tlakový za 2200kč, tlakovou bombu za 4150kč. Rozhodně nejlepší ceny na trhu. A co víc, neslyšel jsem od nich žádné nejde, nevím atd. Spíš to bylo………….. ano zajistíme, zavolám, potvrdím atd. a za týden bylo všechno zajištěno a na skladě v Kyjově, vše dali ihned vědět..!! Vydal jsem se tam osobně, nechtěl jsem zboží jen poslat poštou a hned jsem byl velmi mile překvapen a to nejen jednáním , sehnali mi nádhernou až mahagonově vyhlížející pažbu /foto přiložím/, bombu 5L 200Bar dokonce i s transportním držadlem to vše v termínu, jak bylo dohodnuto.

 

Jednání od prvního telefonu až převzetí zboží na jedničku. Jak jsem si to přál, přesto bych ale Finexu něco vytkl. Při prohlížení stránek se dá lehce přehlédnout, že je dole výběr stran, na které jsem přišel až po čase. Stačilo by změnit barvu písmen pro klik na další stránky. Drobné, ale podstatné, objevil jsem tak nabídku na bombu, doslova náhodou. Na zbrojovku jsem zanevřel a pokud to půjde obrátím se raději hned na Finex, ale ona i ta „škola“ se zbrojovkou stála za to, díky nim a jejich jednání, jsem si zase připadal, jako v těžkém komunismu, kdy se čekalo v pořadníku na Favorita. Za týden zde uveřejním kompletní test mé nové zbraně a to i versus Slavia 631.
První testy už jsme provedli s kamarádem tak se máte na co těšit budou snad i nějaké fotky. Už teď ale mohu říci, že se anglánům větrovka povedla.

 

Testy díl I.


Po dvou týdnech prakticky denního testování jsem se pustil do popisu zbraně. Takže od začátku, testovali jsme pro větší objektivitu dva a to já Martin a můj kamarád Miloš oba z Mor. Krasu. Oba vlastníme i větší „ráže“, tak byla výhoda i jistého srovnání. Na testy do starého opuštěného lomu jsme sebou brali nově koupenou Slavii 631 s drážkou pro optiku a novou větrovku CZ 200S.


Pro informaci o nákladech.. Slavia stála 3650Kč bez optiky a větrovka CZ 200 S 9200 Kč bez příslušenství a optiky. Větrovka nemá pevná mířidla a pokud neplánujete střílet halové soutěže na 10m nikdy je ani nebudete potřebovat. Jste tedy nuceni koupit optiku. Větrovka je velice přesná zbraň, proto se musí i optika vybrat ve špičkové kvalitě, jinak by jste z výborné a přesné zbraně udělali podřadný kousek.

 

U optiky se dovolím poněkud pozdržet. Často čtu v názorech na fóru, že na vzduchovku stačí čtyřnásobné zvětšení s tím se dá ovšem souhlasit jen v případě Slavie u větrovky je to holý nesmysl a jestli to někdo píše, tak věřte, že neví o větrovce zatím nic. U optiky je důležitých údajů víc, proto je rozepíšu, pro ty co „vědí“ nuda, ale pro kompletnost.... Takže, puškohled, budeme k větrovce volit rozhodně se zoomem a to např. 4-16x44 paralax Mil-dot. Číslo 4 udává nejmenší možné zvětšení, ale pozor, čím máte menší první zvětšení, tím můžete i na menší vzdálenost střílet, pokud koupíte pevnou šestku tak na 10 metrů nejste schopni zaostřit. Co se týče max. zvětšení je samozřejmé, že jej použijete až od 30 metrů, pak je obraz jasný a čistý. Příklad výhody velkého zoomu...střílíte na terč vzdálený 40-50 metrů nastavíte zoom na 9 a vystřelíte, pak jen stačí okluárem pootočit na 16 a uvidíte přesně, kam střela padla a to i když bude v černém poli . Nemusíte jít k terči, aby jste viděli, kam to padlo. Nebo střílte na malý předmět ve velké vzdálenosti např. víčko od piva na 50 metrů, pokud máte jen zvětšení 3-9 už je to celkem problém , tedy pro mě. Dál je tam údaj 44 což udává průměr objektivu v mm. S tím i přímo souvisí světelnost, tedy schopnost propouštět přes soustavu čoček denní světlo k vašemu oku. Za šera velmi důležité. Čočky musí být ze skla né z plastu, to tak leda na Slavii. Pak je tu korekce paralaxe, schopnost puškohledu poopravit Váš nesprávný pohled přes tubus. Laicky řečeno, když se nebudete dívat do objektivu naprosto přímo v ose, dopadne střela jinam než kam jste namířily kříž. Tato odchylka může dělat až 2 centimetry, což je pro velmi přesnou střelbu nepřípustné. Pokud už korekci chcete musíte koupit puškohled , který má korekci již od 10 metrů, protože většina lovecký puškohledů je seřízena paralaxou od padesáti, nebo dokonce sta metrů..!! V neposlední řadě je třeba zdůraznit, že korekce paralaxe se dá použít i jako základní dálkoměrná stupnice. Budete se do objektivu dívat a otáčet stupnicí paralaxe tak, až bude obraz zcela čistý, pak už jen odečtete údaj na stupnici a pak přibližně víte na jakou dálku střílíte. Já jsem koupil po dlouhém zvažování britský sportovní puškohled Hawke 4-16x44 paralaxe-Mil-dot s vysokou montáží za 5600Kč.


Dále musíte dokoupit tlakovou láhev. Já jsem koupil novou pětilitrovou 200 Bar /4200Kč/. Pokud budete kupovat bazarový kousek musí mít tlakovou zkoušku, DIN ventil a musí být čistá. Plní se suchým filtovaným vzduchem u potápěčů na 200 Bar cena za litr á 12Kč/Brno/. Tedy máte li 5L láhev cena 60Kč. Pokud budete kupovat 10L, tak bude dost těžká na to, aby jste s ní běhali po venku a přepouštěli. Já jsem to vyřešil kulišácky, koupil jsem bombu 5L, ta se dá ještě v pohodě nést tak, že máte ještě pod paží karimatku a větrovku a pak jsem ještě koupil náhradní tlakový zásobník. Přišel na 2200Kč. Když si chci na večer vystřelit v lomu co já vím 100 ran, vezmu jen dva napuštěné zásobníky a bombu nechám doma. Pokud jedu na celé odpoledne testovat, nebo střílet pro zábavu vezmu bombu a dá se v klidu přenést. Tedy pokud si ji pořídíte s držadlem, jako jsem ji koupil já. /tímto děkuji prodejci/.

 
Co se týče tlaku pokud střílte na vzdálenost přes 40 metrů, budete potřebovat plných 16 Joule to znamená udržovat tlak na manometru od 150 do 190 Bar. Plnit na víc nemá smysl ventil se špatně otevírá. To vyjde u pětilitrovky na asi dvacet až dvacetpět přepuštění. Jedno přepuštění je asi 30 plnohodnotných ran. A jsou to docela šlehy. Přirovnal bych to k pásku od kalhot, kterým silně praštíte naplocho o stůl. Na zahradu to není, souseda by začalo velmi brzy zajímat co je to za rány. Leda že máte padesáti metrový uzavřený stavení na vesnici. Pokud dáte jen pár ran asi by se nic nedělo, ale já střílím pravidelně tu svoji stovku a to už tak lehce „neprojde“. Další mnou zakoupené příslušenství byly podpěrné nožky ze samopalu vz.58 s kloubem. Mají hned několik výhod, zaprvé jsou vyšší než nějaká smotaná deka, za druhé dají se sklopit napevno k hlavni a za třetí umožňují dobrou korekci zbraně ve všech osách i při střelbě na šikmém povrchu. Cena 350 Kč /starší/.
 

Co se týče střeliva koupili jsme na test toto..............Diabolky Standard a LUX z Příbrami, pak Diabolky Pro-Magnum od Gama a pak Excaty, Stratony, Heavy Exacty, Match S 100 vše od JSB Bohumín. Během testu jsme vystříleli ze Slavie 500 ran a z větrovky 2000 ran. V různých kombinacích střeliv. České Standarty jsou šrot, který se nehodí ani do Slávie. Jsou zdeformované a mají snahu oxidovat. Luxy jsou totéž, jen trochu méně zdeformované mé doporučení nekupovat a nepoužívat..!!!!!!
Pro Magnum od Gama byly jen o chlup lepší než Standardy tedy děs..! Člověk si musí uvědomit, že Gamo je firma vyrábějící pouze pouťové atrapy zbraní a kdo „ví“ Gamo nekoupí. /můj osobní názor, prosím nekomentovat, je to jen a jen můj názor/ A teď jasný a bohužel jediný vítěz testu.... diabolky od JSB Bohumín. Jediné střelivo, které nemění nástřel a velice blahodárně nám posunulo i Slavii ke středu terče. I mezi střelivem od JSB jsou obrovské rozdíly, né v kvalitě, ale v použití. Pokud budete střílet do 15 metrů jasně bych volil ploché Match diabolo pro pušku, jakmile ale budete střílet na větší vzdálenost je jediná možnost JSB Exact 4,50 až 4,51mm. Když už jsme u ráže pokud střílíte pro zábavu, nebo sport, kupte 4,5mm pět a půlka vám učinnost nezvýší ba dokonce na 50 metrů je zcela nevhodná. Energie je pořád stejná, jen diabolka letí pomaleji a klade věší odpor vzduchu. Poslední příslušenství větrovky je nabíjecí zařízení. vyjde na 600 Kč a umožní vám poměrně rychle přebít jednou rukou.

Tak a konečně je tu první testování. U Slavie jsme seřídili otevřená mířidla na 15 metrů, ale dá se říct, že už nebylo co seřizovat, udělal to za nás výrobce. U větrovky nám seřízení trvalo celý den. Ale oplatilo se. Nastřelili jsme ji na 30 metrů. Terč jsme postavili 20 metrů od nás a první na“holení“ šla Slavie deset ran. Všechny sice padly do terče, ale v rozptylu 4 cm. Pak šla větrovka 4x zoom většina zásahů 9, ale v desítce prošly kulky i několikrát po sobě jednou dírou.! Vytvořily tak jakýsi čtyřlístek. Použito u obou zbraní špičkové střelivo Match S 100 plochá. Pak jsme nahradili střelivo Standardy. Větrovka střílela už i sedmičky. Slavia už lítala všude možně i v bílém kruhu terče. Posun na 30 metrů první Slávia.... střela už padá na spodní okraj terče mimo kružnici i když je mířeno na střed padá dolů o 5-7 centimetrů. Pak jde větrovka max. úchylka 10mm tedy přelom 8-9 zbraň je ve svém „živlu“... Stříleno JSB EXACT 4,50. Pak přebíjíme na Pro Magnum od Gama Slavia zasahuje ocelový držák terče na sedmé hodině, větrovka zanese Gamácký šrot až 5 centimetrů od středu na druhou hodinu. Dále už toto střelivo nemáme chuť nabíjet.  Posunujeme se na 46 metrů nabíjíme Exacty do Slávie a já koukám puškohledem kam to Milošovi zanese první rána jde 20 centimetrů pod terč, druhá zvedáme o notný kus mířidla vzhůru nad terč, padla střela do papíru, ale mimo kružnici, přestavujeme mířidla, další výstřely jsou už jen orientační, protože v mířidlech není pořádně vidět. Dalších 10 ran se rozptyluje v kruhu 12-15 centimetrů..!! Nedaří se trefit ani velkou plechovku od lanšmítu. Větrovka střílí všech 10 ran v kroužku 1,5-2 centimetry kolem středu. Sestřeluji víčka od Dobré vody /8ks/, co rána to zásah víčko vyletí do výšky a až groteskně rotuje. Plechovku od lanšmítu zasáhne Exact 5mm od středu a skrz ji prostřelí. Test přesnosti je jasný i s dobrým střelivem je Slavia použitelná do 15 metrů, pak už jde o náhodu, stačí menší vítr a jde to kam chce. Větrovka na mírný vítr nereaguje ani při střelbě na 46 metrů, nebo neměřitelně. Snažil jsem se dělat mezi palbou na víčka velké prodlevy, aby se změnily podmínky a směr větru. Ze Slavie je střelba dobře patrná i okem u větrovky nemáte při plném tlaku šanci ani s výkonným puškohledem po směru letu.! Zábavný test průraznosti../jen informačně/

3 metry postavený padesátník Slavia nic ani důlek. Větrovka vyrazí prohlubeninu 5mm a začne až se hliník začíná natrhávat.
2 metry starý blatník ze Škody 100 MB Slavia utrhne kus laku, větrovka prostřeluje blatník od auta skrz.
15 metrů plechovka od Májky...Slavia důlek 3mm diabolka do půlky zmáčknutá.
Větrovka prostřeluje obě stěny, munice nenalezena.
15 metrů měděná trubka pro topenáře tloušťka stěny 1mm průměr 18mm.
Slavia slabě viditelný škrábanec, větrovka promačkává stěnu do středu do hloubky 6mm a diabolka ve výduti zůstává roztržena a doslova zapečena.
30 metrů..... krabička od diabolek z pozinkovaného plechu Slavia namáčkne důlek a povalí ji na bok, diabolka zůstala ležet před terčem, jako by jste ji tam položili.
Větrovka .. prostřelí obě stěny, střela zmizí ve svahu lomu. Krabička se rozdělí a je vymrštěna mírně nad zem.
46 metrů ..Slavia se nemůže trefit do lanšmítu, tak jdeme do kufru zásob, který jsme táhli sebou pro obal od Libaru.
Po 6 ráně se trefujeme Slávii a kupodivu Libar i spadne, ale není v něm ani důlek, jen tečka.
Větrovka ..vybírám si jednotlivé obrázky a písmena na stěně, kam to pošlu, plesk prostřeluje skrz obě stěny a odhodí ji 2 metry nahoru do svahu.
46 metrů ocelový plát 5mm jsme vzali sebou, aby jsme viděli, jak se po dopadu roztvarují diabolky.
Slavia se konečně strefuje a diabolce se jen skřiví stěna, padla totiž skoro na bok.
Větrovka se silným plesknutím se roztrhává na úlomky a drť, nalezena jen část munice.

 

 

Závěr prvního dílu testu si můžete udělat sami. Větrovka se rozhodně nehodí jako dárek školákovi.
Tak jak prostřeluje plech, proráží i staré kosti ležící na poli a nejsou to úlomky od zajíce.
Lidská kost je sice pružnější, ale obávám se, že při nechtěném výstřelu dokáže snadno usmrtit.
Slavia snad jen pokud nebude kost v cestě, rozhodně se nejedná o zbraň vhodnou pro „děti“...!!

Slavia nás velmi zklamala a musím říct, že bude uložena ve skříni na dlouho. Větrovka předčila všechna naše očekávání co se výkonu a přesnosti týče. Ale protože se jedná o testování a né nějakou reklamu musím zde větrovku bohužel i pohanit. Kilčka závěru je vyrobena z nekvalitního plastu a není ve své pozici aretována, pouze dotažena pofiderní maticí. Nesutále se povolovala, doku jsme ji nedomluvily obřím šroubovákem. Spoušť se mi porouchla po 50 ranách, začlal se na první stupni zadrhávat a nešlo spoušť plynule stisknout. Musel jsem ji seřídit namazat a odstranit první stupeň odporu spouště úplně, jinak by se zadrhla kov do kovu. Páčka spouště je tak ledabyle vylisována z plastu, že mě dřely o prst otřepy, pomohla žiletka z hoblíku, docela děs. Koncovka na hlavni je z plastu, dotažena červíkem M4 s natrvrdo vyřezaným závitem do tenkostěnného plastu. To už se zvedá žaludek i mě. Druhý den odchází těsnění na originálním zásobníku, netěsní a po čase upadne zcela. Naštěstí jsou jako příslušenství dodávána dvě záložní, asi ví proč je tam dali. Ovládací prvky jsou odfláknuté a jako strojař cítím potřebu někomu ve vývoji přerazit obě ruce. Je otázka času, než odejde klička závěru, která mimochodem má nepřesně vyrobené uložení v bloku závěru a při nabíjení zadrhává i při namazání. Větrovku je tedy nutno brzy repasovat, protože originální ovládací prvky jsou katastrofálně odbyté a nepřesně vyrobené. Je to velká škoda, protože jinak je to velmi podařená zbraň a já jsem moc šťastný, že rozšíří mou sbírku. A co je nejdůležitější, nemusíte s ní na střelnici a jedna rána vás nebude stát víc než 20 Hal a to i se špičkovým střelivem Exact. Později přiložím i druhý díl testu s obrázky.

 

Berte prosím tento „test“ jen jako informativní, pro ty kteří chtějí vědět o větrovce něco víc, tak prosím omluvte jeho amatérské zpracování i provedení, je to pouze a jenom subjektivní dojem dvou kluků, kteří mají rádi zbraně a techniku.. Dík za pochopení..

 

Testy díl II.


Tak, uběhlo několik dalších týdnů a já jsem tady s pokračováním testu mé nové větrovky CZ 200S. Co se týče mých dalších postřehů.
Optika… Myslím, že ideální zoom na větrovku je 3-9x40 paralax Mil- Dot. V minulém testu jsem se zmínil o výhodách velkého zoomu, ale musím říct, že zoom větší než 9-12 už nezlepšuje možnost zásahu, je to „jen“ velká výhoda pozorovat místo dopadu střely, případně později po výstřelu kontrolovat díry po projektilu. Také jsem se ještě nerozepsal o záměrné osnově typu Mil-Dot. Představte si, že se díváte do okuláru puškohledu a vidíte standartně černý kříž, který uprostřed prochází středem optiky. Je zpravidla rozdělen na dvě části těsně kolem středu je kříž tenký a ke krajům se pak jeho tloušťka až zdvojnásobí. Mil-Dot je řešen stejně, jen je tam vidět na tenké čáře kříže kolem středu přesné „tečkování!.
Je to uděláno tak že směrem od středu do všech čtyř stran, tedy nahoru, dolu, doleva i do prava jsou od středu v přesném rozestupu umístěny malé dobře rozpoznatelné tečky.

 

Příklad použití… střílím větrovkou na 80 metrů do plechovky a vím, že je větrovka seřízena na 45 metrů, bude tedy nutné mířidla poněkud zvednout, aby jste přesně zasáhli cíl a vykompenzovali tak padání lehké a relativně pomalé střely /rozuměj srovnání s kulovnicí / Nastavím druhou tečku od středu směrem dolů na plechovku a sundám ji i na 80 metrů. Když budu střílet na 100 metrů do obalu od šampónu - musím nastavit už na poslední čtvrtou tečku /padá už rychleji než ze začátku/ , ale opět trefím. Nebo pálím na 50 metrů a je extrémně silný boční vítr z leva, posunu se na druhou tečku vlevo od středu a do ní umístím pohledem i cíl a opět neminu. Řekl bych, že do 45-50 metrů je Mil-Dot zbytečný, ale nad 50 metrů je to obrovská výhoda. Můžete ještě stále poměrně přesně pálit na cíl vzdálený 80 metrů…!! A pozor i na tuto vzdálenost zmizí diabolka zaražena ve smrkový fošně ..!! Takže bacha..
 

Podpěrné nožky jsou prima já jsem dlouho přemýšlel, jak je udělat snadno nasazovací jednou rukou a také, aby šli jednou rukou lehce a rychle vymontovat. A napadlo mě levné a dobré řešení, koupil jsem ve spec. prodejně nábytkový pant, který se uchycuje na klips podobný bajonetu. Pant jsem rozebral naohýbal a posvařoval CO-čkem. Pant má nosnost 40 kg, takže to nejen unese s přehledem pušku, ale můžete se do ní tak říkajíc opřít. A výsledek předvedu ve fotogalerii.

 

Vystříleli jsme z větrovky už kolem 3000 nábojů a tak si mohu dovolit i několik slov k přesnosti. Vše berme jako střelba venku za běžných povětrnostních podmínek. Žádný silný vítr, nebo poryvy. Na 30 metrů sundáte cokoliv i dřevěnou špejli na 50 metrů se trefíte do kolečka o průměru 15mm, pokud bude boční vítr 4-6 m/s trefíte se do kroužku 30mm. Ale dá se ustřelit i stonek od pampelišky, ale to už chce něco víc. Zkouším teď nové nabíjecí zařízení, tak později /pokud bude zájem/ popíšu i to. Je zajímavé, že diabolky od Kovohutí Příbram, stejně jako španělské Gamo, příšerně špiní prsty. Diabolky od JSB jsou vyrobeny z čisté slitiny na pohled jsou jako z duralu doslova stříbrné a co mě potěšilo ještě víc, doba skladnosti je u nich neomezená. To by se vám u Gama stát nemohlo.


Teď se nedávno objevil na fóru dotaz na vzduchovku Slavia 634 s plnými 16 Jouly, ale musíte si uvědomit, že sice budete střílet s velkou energií, ale opět relativně nepřesnou zbraní. I když bude méně náchylná na padání střely, tak na 50 metrů si sportovně nezastřílíte. Pružina praští pokaždé jinak, potom je nepřesně odměřený vzduch, tedy jeho objem, potom samozřejmě příšerné chvění pružiny při výstřelu atd. A co je nejhorší v otevřených mířidlech uvidíte velmi špatně a optika se uchycuje né na hlavni, jako u větrovky, ale na těleso pružiny, což je spojeno s hlavní jen v ohybu nabíjení jedním šroubem, takže to bude zase zbraň jen na "hraní". O přené střelbě nad 20 metrů nemůže být ani řeči. Prostě větrovka je se zlamovací vzduchovkou neporovnatelná. Měl jsem už čtyři vzduchovky a věřte mám s čím srovnávat. Se šestkou zoomem rozstřelím na 50 metrů propisovačku, na to se Slávii zapomeňte, fakt né. Energii mít budete ale výsledky soustřelů budou jen o málo lepší než u 631-jedničky. /můj názor/ Z tak přesné zbraně je střelba opravdu potěšení a s nadsázkou lze říct i trochu nuda, protože když si postavíte na 46 metrů na desku deset víček od piva, tak po deseti ranách je vymalováno, neminete. Na 80 metrů to už je jiná, musíte používat Mil-Dot soustředit se nespěchat. Také musíte zvolit větší cíl na víčko od Dobré vody to pravda už není, to jde tak do 55 metrů. Neměl by být vítr a pokud ano, tak střílet s ohledem na něj. Pokud je opravdu silný vítr, používám i zvláštní typ těžkých Exactů, ale padají dolů ještě rychleji a musím použít Mil-Dot, na druhou stranu je nechává mírný vítr v pohodě a letí si přesně na cíl. Zkoušel jsem i jako střelivo špičatou verzi diabolek /Stratony/, ale jsou použitelné jen asi do 30 metrů, na druhou strnu, pokud potřebujete nějaký materiál vyloženě prorazit, je to nejvhodnější sřelivo. Je pravda, že po dopadu diabolky z ní mnoho nezbude jsou to jen úlomky a drť. Nikdy by jste nepoznaly co to bylo původně, jestli špičatý Straton, nebo plochý Match. U Slávie to byla pořád diabolka i když porůznu zdeformovaná.

 

Chod spouště už jsem seřídil, ale pořád mě zlobí ten nepřesný chod. Asi to bude chtít ještě doladit. Trochu mě mrzí, že je na větrovce použit né příliš kvalitní lak a snadno se poškrábe. Třeba i nehtem. Škoda, pokusím se sehnat kličku z malorážky a nějak vhodně ji uzpůsobit, aby byla na větrovku použitelná. V cizině a dokonce i u nás se dá sehnat, jako příslušenství, ale stojí to děsnou pálku. Taky jsem si všiml, jak je náchylný tlak v zásobníku na teplotu, dokonce i zásobníky do pušky napouštím nadvakrát, abych eliminoval ohřátí a nárůst tlaku v zásobníku. Když je bomba poloprázdná a zrovna víkend na krku, tak ji dám do skleníku nahřát a lup hned je tam o 10-20 Bar víc. Né sice na trvalo, ale hlavní je že plyn se chová jako elektřina, tedy, médium přetéká do místa s nižším potenciálem a to i když je to plyn. Když trochu zvednu tlak plynu v bombě, přeteče plyn do zásobníku v pušce, protože ten má v tom daném okamžiku menší potenciál tlaku. Když plním bombu, nechávám ji tam potápěčům do druhého dne a to proto, že když mi ji natlakují na počkání, bomba se zahřeje a oni tam pak nafecají o moc míň, než když se dopouští bomba za studena. Když je v bombě mezi 190-200Bar tak je to to pravé.

 

Testy díl III.


Rád bych pojal tento díl, jako takovou rekapitulaci všeho, co jsem dokázal doposud zjistit. Větrovka je podle výrobce založena na stavebnicové koncepci, což podle nich znamená, že by šlo na hlavní díl zbraně tedy těleso závěru s přepouštěcími kanálky namontovat cokoliv co tento stavebnicový systém podporuje. Myšlenka je taková, že když budete chtít měnit ráže, stačí jen mít záložní hlaveň s nabíječem, nebo potřebujete jiný typ pažby, tak ji prostě přehodíte, ale jako všechno u Zbrojovky je to pravda jen tak na půl, tedy ta možnost zde je, ale tyto díly tedy jak pažbu, tak hlaveň Vám samostatně neprodají. Určitě jste si toho u zbrojováckého popisu všimli... takže žádná stavebnice, ale pevné rozhodnutí co koupit, protože je to „navždy“. Podle mě nemá smysl ráži 5,5mm kupovat. Lovit budete s větrovkou těžko, navíc to není dovolené a etické už teprvne. /mluvím jen za sebe/ Ráže 4,5mm je na zábavu, nebo sport ideální. Velká ráže není vždy výhoda a u větrovky to dle mého názoru platí dvojnásob. Co se týče ceny, je fakt, že větrovka má dost vysoké pořizovací náklady, počítejte se mnou ....puška 9500 kč, bomba 3500kč /bazarová/, puškohled minimálně 2500kč /s montáží/. Doplňky si musí podle potřeb zvážit každý sám.


Větrovka je jednoranná vzduchovka. Náboj se vkládá do zaváděcího kanálku a nabíjecí tyčkou posléze pak zasunut do hlavně a zaaretován. Je trošku nezvyk, že není přístup ke kanálku shora, protože v tom Vám brání tubus puškohledu. Střela se musí vkládat opatrně z boku. Nesmíte ji otočit sukýnkou vpřed, to by byl malér. Dostává se odtamtut hodně blbě a vystřelit ji nejde..!! Koupil jsem si i nabíjecí zařízení s posouvacím okýnkem, ale nestojí to podle mě vůbec za tu investici. Mockrát se mi diabola vzpříčila v kanále a musel jsem s tím pracně laborovat, abych ji vytáhl. Když si to nacvičíte, tak vám nabití diabolky bez nabíječe bude trvat 3-4 vteřiny /můj čas/. Když jsem u diabolek je nutné přidat ještě několik slov. Diabolky typů Standard, Lux, Gamo a pod. nekupujte. Je to nejhorší brak, jaký se dá koupit. A to pomíjím takovou „drobnost“, že jsou lehké, proti jiným typům. JSB Bohumín vyrábí levné a velice kvalitní diabolky. Krabička mě stála 76 kč a máte tam 500 ran. Jejich diabolky jsou zkoušeny v tunelu na 50 metrů a opravdu vědí co dělají. Ono stačí si vedle sebe postavit diabolky Standart a Exact pro střelbu na velkou vzdálenost a uvidíte ten rozdíl. Exacty jsou těžší přesně vylisované a čisté. Oproti tomu ty Standard bestie mají deformaci na sukýnce už z výroby, jsou umaštěné od olova a pokud je necháte v almaře v garáži nějaký ten čásek pokvetou zajímavým agresivním povlakem. Střelivo JSB má neomezenou skladovací dobu a proto není problém jednou za rok objednat u výrobce krabici. Diabolky od JSB jsou také vyrobeny z tvrdší slitiny a prorazí o poznání víc, než běžný ďábelkový odpad. Když budete mít kvalitní větrovku a dobré střelivo, je váš mířený dostřel nesrovnatelný se zlamovačkou. Ale tuto problematiku jsem popsal již v předchozích dílech.

 

Větrovka je na pohled malá, rozhodně menší než jakákoliv klasická vzduchovka. Je to dáno tím, že zadní vstup do hlavně je posunut až ke kličce nabíječe, čímž se zkrátila i celková délka zbraně. Koncovka se dá vyměnit za delší, ale já bych se na to vybodl, nemá to cenu. U kličky to už je jiná, tam se investice vyplatí. K větrovce se prodává i pumpa, ale nejsou k ní na trhu díly a myslím, že bude mít na svou cenu neúměrně krátkou životnost. Pokud půjdete pro láhev musíte si ohlídat datum tlakové zkoušky, přeptat se jestli ji ještě znovu dostane a taky na jaký tlak je stavěna. Nabízeli mi i bomby na 100Bar, to bych si pravda moc nezastřílel. Zkouška se dělá na pět let a uteče to jako voda. To je totiž i největší nevýhoda větrovky, tedy nutnost mít zdroj vysoce stlačeného vzduchu. Běžné kompresory pracují s tlakem nepřesahující 15 Bar, což větrovce ani nestačí na vymetení projektilu z hlavně. Láhev je poměrně drahá a zacházení s ní vyžaduje určitá pravidla. Plnění drahé už není, ale plnění trochu zatěžuje, zvlášť, když musíte podniknout k potápěčům dvě cesty. Pokud vám nebude líto přikoupit druhý zásobník vzduchu budete moci s puškou lehce cestovat ke známým kamarádům, nebo jen tak za zábavou. Jeden zásobník je mimo domov málo. Když jde do nejlepšího, dojde tlak. Já ho nepouštím pod 120 Bar. Podle mě je to spodní hranice střelby. Veškerá těsnění na zásobníku toho moc nevydrží, ale jsou levná a repase je jednoduchá. Jinak zásobník vzduchu je speciálním nářadím přístupný na rozborku z obou stran. Jelikož jsou všude použity gumové těsnění, která se i stacionárním tlakem hodně namáhají, je lepší zásobník před delším uskladněním vypustit pomocí speciální vypouštěcí redukce, kterou k pušce dostanete jako příslušenství.

 

Puškohled.. Pokud půjdete kupovat puškohled pozor ještě na jeden údaj a to je výška a typ montáže, tedy jak bude puškohled od hlavně vysoko a z jakého bude materiálu. Dobrou volbou jsou slitiny oceli a oceli s duralem. Hliníkové jsou levné, ale podle zkušeností mého kamaráda, mění nástřel a tím pádem na větrovku nepoužitelné. Pro montáž musíte vědět, že se puškohled nesmí dotýkat hlavně a musí být tak vysoko, aby jste k nabíjecímu kanálku strčily prsty s diabolou. Dobré obchody na puškohledy jsou taky v Polsku. Dá se tam nakoupit jak v obchodě tak na burze profesionální optika třeba i z Ruska za dobrý peníz. Asi bych nekoupil na větrovku novou Meoptu, je drahá jako blázen a myslím, že její přednosti vyniknou na jiné vzdálenosti, než na kterou máte s větrovkou. Už sám údaj, že je paralaxa seřízena třeba od 100 metrů mluví sám za sebe. Z levných bych vzal asi Niko-Stirling buď s pevným zoomem 4 /pokud nejsou peníze/, a když variábl , tak 3-9x40, ale určitě s paralxou za cca 4000kč. Pokud chcete něco fajnového počítejte spíše přes 5000 kč vč. montáže. a paralaxy.
Bez paralaxy, bych už variábl nevzal a pokud chcete ještě něco víc, tak vemte Mil-Dot. Pod 45 metrů, je ale zbytečný, stačí větrovku nastřelit na 45m, jak ji mám já a bude chodit, tam kam jste ji nastavili. Pokud větrovku koupíte a bude mít příliš světlou pažbu, není problém ji ručně přebrousit a znovu namořit, jediné co je pak trochu potíž, je krycí průhledný lak, který dělá pažbu i mírně lesklou. Ten originální se stříká, takže se mu budete jen těžko vyrovnávat štětečkem. Co se týče skladování, pokud necháváte pušku ve skříni je lepší zásobník vzduchu trošku povolit. Je dotažen k pušce na závit a dotěsněn O kroužkovým těsněním, které se velice snadno vytlačí. Je to jedno z mnoha míst, kde mám chuť dostat konstruktéra „do pracek“.. K pušce se také dodávají imbusové klíče, na seřízení optiky, nebo pažby, ale jaksi tam opoměli dát mikro imbus na seřízení chodu spouště, což je dost problém. Ten imbus má pod 2mm a než jsem ho sehnal, tak to chvilku trvalo - o tom, že jsem musel čekat přes víkend nemluvě. Cena mizivá, ale dostupnost klíče je velmi špatná.


K větrovce dostanete také redukci k přepouštění z potápěčských lahví, ale je kompatibilní jen s normou DIN...!!! Staré láhve DIN nemají a nový ventil stojí pálku kolem 1500 kč. Nebo jde objednat u Finexu za cca 550kč. Jaké střelivo je dobré mít doma....no určitě základem bude JSB Exact 4,50mm + by jste mohli přikoupit krabičku Stratonů. Pokud máte terčové ambice na 10 m zkuste Match pro pušku. Já jsem s nimi měl při střelbě na 15-20 metrů do stonků od pampelišek dobrou zkušenost. Prodává se i diabolo test, ale nejsou v něj obsaženy Excaty.. Když jsem se v brněnských obchodech poptával po větrovce vychvalovali mi tam do nebe Gamo, jak je to silná puška, lepší než větrovka a kdesi cosi, já bych řekl, že hlavně mají vysokou provizi z prodeje oproti Zbrojovce a v neposlední řadě ji taky jen málo prodavačů vidělo, nebo dokonce z ní střílelo.

 

Výhody použití... největší výhodou větrovky je, že s ní nemusíte chodit na střelnici. Ona totiž většina střelnic má dráhu jen 50 metrů a to je málo. Větrovkou si zastřílte pěkně na tu vzdálenost i v lomu. Pokud máte velkou ráži jsou 50 metrové střelnice stejně směšné. Jednu chvíli jsem zvažoval Dragunova SVD 63, ale nenašel jsem pro ni prostě uplatnění, a kupovat ji na padesátku je nesmysl. Na 45 metrů si krásně zastřílím z větrovky v lomu a nepotřebuji cestovat autem a platit střelnici. Kdyby byla ve vašem okolí střelnice delší min. 75-100metrů, pak by to bylo na vetší ráži ideální, ale na těch 45 metrů se s větrovkou vyblbnete za pár korun prakticky kdekoliv a kdykoliv. Já chodím do lomu, doma nestřílím, on ten lom má i několik velkých výhod, je tam od lidí klid, lomy jsou často utopeny proti okolnímu terénu a tak tam vládne skoro bezvětří, které mi několikrát umožnilo zásah na velkou vzdálenost. Stejnou trefu mimo lom na poli, jsem už bohužel nezopakoval. Vítr začíná i těžké Exacty po 50 metrech strhávat. Je možný zásah i na 80 metrů, ale není to jistota rány a navíc to musí být poměrně velký předmět. Řekněme 15x15cm. Já střílím v lomu na mou oblíbenou vzdálenost a to je 44-46 metrů, podle toho jestli ležím, nebo stojím. Střílím proti štěrkovému svahu v kterém je usazen balvan s hladkým povrchem. Na něj umisťuji různé předměty a terče, do kterých pak střílím. V poslední době jsem si oblílbil jednu prima zábavu. Na ten kámen vzdálený 45 metrů si poskládám deset bílých ucpávek do jeklu 30x30mm a do nich pak střílím, většinou je prostřelím skrz, ale ještě stačí vyletět do výšky a spadnout někam na štěrkový svah. Já je pak jednotlivými výstřely posouvám ještě po svahu. Dá se trefit i když je s půlky skrytá za kamenem a donutit ji „vycestovat“ nějaký ten metr vzhůru po štěrku. Když mi zmizí z dohledu jde na exekuci další. Radost s takového zásahu je velká. Z 10 vystřelených ran na víčka minu zpravidla jednou až dvakrát, ale je to myslím tím, jak si člověk začne o sobě myslet jakej je střelec a pic hned je z něj plýtvač municí. Ono se to nezdá, ale i s podpěrnýma nožkama to není žádná sranda trefit se do víčka od Dobré vody, když leží mezi kameny 50 metrů daleko. Ty víčka mají hodně výhod, jsou kdekoliv zadarmo, dobře jsou vidět v trávě a dělají po zásahu z 45metrů legrační přemety. Víčko je lehké a po „dobrém“ zásahu vyletí i několik metrů do výšky. Taková střelba je pro mě větší balzám, než dobré výsledky v terči. Ten je dobrý na doladění, ale na odreagování to chce něco jiného. Často se mě lidé ptají kam ta puška dostřelí... Berte to tak, do 45 metrů vám bude chodit do 15mm kroužku a pak to jde hodně rychle důle. Třeba velký obal od šamponu sestřelíte i daleko za 60 metrů, ale venku mimo lom , kde je vítr, není na zásah „spoleh“.Opravdu podle mě je ideální dálka 42-46 metrů, tam je to na víčka jako dělaný. Tomu se dá říkat přesná mířená střelba, mockrát jsem zkoušel i 70 metrů , ale má to už velký rozptyl i těch 15 centimetrů. Samozřejmě zasáhnete na 100 metrů třeba plechový čtyřlitrový kanystr, ale podaří se to jen občas za úplného bezvětří a hodně ran naslepo. Nicméně možné to rozhodně je a není to náhoda. Podařilo se nám v lomu i na 70 metrů sejmout kartuši od silikonu, ale musel jsem střílet přes mil-dot a bylo to až na čtvrtou ránu.

 

Co se dá prostřelit... Některé předměty budí dojem, že jsou odolné, ale je to jen zdání. Nedávno jsem byl překvapen, že i na víc jak 50 metrů se dá prostřelit známá plovoucí laminátová podlaha. Je sice pevná a tvrdá, ale poměrně křehká. Exact ji prorazí zcela hladce a to i když bude mít stěna 8mm. Je to efektní, v předu krásná dírka jak od vrtáku a zezadu tu vyrve obrácený kužel i 3 cm..!! Také se dobře proráží dřevotřískové lamino, je opět křehké a choulostivé na nárazy. Naproti tomu silnější plech je pro větrovku nepřekonatelný i když některé zvláště hlubokotažené tenké plechy prostřelit jdou. Diabola vydá svou kinetickou energii na deformaci plechu a sama sebe, ale na proražení silného pozinku to už nestačí. Krabičky z plechu ano, ten plech je tenkostěnný, ale třeba plech na střechy je větrovkou neprostřelitelný. Naděláte na něm důlky, ale to je tak všechno. Také klasické desky z masivního dřeva dobře diabolku pohltí, podobně jako tlusté pružné plasty, které jsou ještě odolnější než dřevo, nebo i plech. Na kvalitní pevné plastové ploše není po zásahu ani vidu. Plast se po zapružení a odhození střely zase narovná. Ale záleží na typu, taky můžete narazit na plast, který se roztříští jako sklo a budete pak muset po zemi sbírat cucky rozeseté kolem. V prvním díle jsem naznačil co se dá prostřelit, tak už se o tom nebudu dále rozvádět.


To že si můžete zajít zastřílet navečer nebo před obědem to je obrovská výhoda. Chci, aby jste pochopili, že tyto testy nejsou dělány jako větrovka versus palná zbraň, jí se nikdy z hlediska energie nevyrovná. Mám zbraně rád a mé další plány do budoucna jsou Margolin 22LR, levoruká malorážka ZKM 453 a pistole PCP. /třebas pak dám další testík/
 

Koupit větrovku má něco do sebe a hlavně vám to umožní dělat věci, na které musíte z velkou ráží zapomenout. Já vystřílím mraky munice, možná si vzpomenete, jak jsem tady na nettu sháněl Makarovy po tisících, znáte to, krabička je na střelnici málo, ještě, že se dvá ozvali a já se předzásobil. Vemte si, že jsem vystřílel z větrovky kolem 3000 ran, kolik bych zaplatil za Lapua 22 LR Standard..? Hmm.. Když hodně střílíte je návratnost investice do větrovky celkem rychlá... Rád taky chodím na střelnici pálit na ocelové kačeny s pistole na 20m. Je to taky moc pěkný a větrovka to nenahradí, ale je to prostě něco jiného. Jako mít doma motorku a auto, každé má svoje kouzlo...... no né.. ??

 

větrovka se sklopenýma nožkama, je vidět i nabíjecí obdelníček vykukující z bloku závěru

 

větrovka s vyjmutým zásobníkem

 

detail uchycovače diabolek

 

pohled přes puškohled zoom 5 vzdálenost 30m

 

tečkování typu Mil-Dot

 

ukázka bočního náklonu podpěrných nožek, při střelbě na šikmém povrchu

 

 

detail spouště a bloku závěru s vyraženým výkonem zbraně

 

větrovka s klipsem na podpěrné nožky, lze použít i na držení svítilny, nebo laseru. Uchycení je přesné precizní bez vůle.
Pro ilustraci velikosti zbraně, jsem položil vedle větrovky známou a mou oblíbenou pistoli Walther PP

 

detail zásobníku+ukázka špičaté profesionální munice Straton od JSB a ukázka praktického pouzdra na opasek.

Z něj se pak diabolky předělají na příruční držák na optice.
 

detail nožek s navařeným klipsem /vyřazeno z armády, určeno pro samopal vz.58/

 

lamino prostřelené na 50 metrů.. munice Exact

 

měděné topenářské trubky, zdeformované po zásazích Exactů z 46 metrů

 

munice, kterou jsem po sobě v lomu pracně posbíral /ručně/

 

bomba 5 L s transportním držadlem, bez něj bombu nebrat

 

detail nabíjecího zařízení

 

manometr na tlakovém zásobníku

 

terče s popiskami
 

větrovka v plné parádě, připravena k použití /opravdu je nabitá/