Před nákupem


Při nákupu a stavbě malorážky čeká člověka velké rozhodování, investice a spousta práce. Nejprve je samozřejmě potřeba dobře rozmyslet, co a jak chcete střílet. Pokud si chcete pořídit pouze přesnou pušku s optikou pro rekreační střelbu, je již předem dobré počítat s tím, že časem člověka začne zajímat, jak střílejí ostatní a jak by sám obstál v případné soutěži. Proto doporučuji již před nákupem malorážky myslet i na možné střelecké soutěže, které jsou pro vás zajímavé a dosažitelné. Pravidlům soutěže je poté potřeba přizpůsobit například výběr optiky, ale mnohdy i výběr samotné zbraně.

 

Výběr vhodné ráže


Jako první je nejlepší porozhlédnout se po okolí, jaké jsou kolem střelnice, na jaké vzdálenosti lze na nich střílet, jak jsou tyto střelnice dostupné a co je na nich možno střílet. Mým koníčkem jsou odstřelovací pušky. V okolí jsou střelnice pouze pro malé ráže a na maximum 50m. V tomto případě je vhodným náčiním malorážka.

 

Výhodou ráže .22LR je hlavně dostupnost levného střeliva a i nízké pořizovací náklady na zbraň (solidní střelivo se dá nakupovat i za cca 2Kč/ks). Nevýhodou je malá energie střely, a tedy malý dostřel. Pokud ale máte v okolí střelnice na max. 50 metrů, není co řešit. Jinak i s .22LR je možno přesně střílet na 100 či 150m. Další výhodou je malý zpětný ráz zbraně a z něho plyne další výhoda - není zcela nutné kupovat drahou kvalitní optiku, která svou pevnou konstrukcí vydrží i na velké ráži.

 

Malorážky se vyrábějí samozřejmě i v dalších rážích, nejen v .22LR (Long Rifle). Malorážku můžete mít i v ráži .22WMR (Winchester Magnum Rifle), 17HMR (Hornady Magnum Rifle) a nebo 17HM2 (Hornady Mach2). /číslo u ráže udává průměr střely, tedy .22 = 5.6mm a .17 = 4.3mm/ Z těchto ráží je sice .22LR nejméně výkonná, ale zato vyhrává svou cenou, dostupností a rozšířeností.

 

Použitelnost ostatních jmenovaných malorážkových ráží je v našich zeměpisných šířkách minimální. Ráže .22WMR je sice výkonnější, ale střelivo se špatně shání a přesnost v této ráži je horší, než u .22LR. Používá se jen málo v myslivosti - pro lov škodné. Moderní ráže .17HMR nebo HM2 jsou sice o dost výkonnější než .22LR, ale střela v této ráži je velmi lehká a tedy snadno ovlivnitelná bočním větrem. U nás se téměř nepoužívají, a to i díky horší sehnatelnosti a vysoké ceně střeliva.

 

Srovnání: zleva: .22 K-Hornet, 17Mach IV, 17HMR, .22LR

 

Srovnání malorážkových a malých kulových ráží (k vidění je .22WMR)

 

Srovnání klesání střely u malorážkových ráží

 

Výběr zbraně


Výběr zbraně je ta nejdůležitější věc. Výsledkem je buďto spokojenost, nebo nespokojenost s celým střelectvím - a proto je potřeba tento krok pořádně rozmyslet a neuspěchat. Hlavním vodítkem je samozřejmě použití. Možností je mnoho:

 

Myslivost a lov:

Zde doporučuji koupit pušku opakovací nebo samonabíjecí (v žádném případě jednoranovou). Je dobré, aby pušky byla lehká, spolehlivá a odolná. Pro lov škodné postačuje ráže .22LR (u myslivců jsou oblíbené rychlejší náboje HV - high velocity), tak je možné střílet i na větší vzdálenost (.22LR na 50m, .22LR HV do 100m, .17HMR a .17HM2 na 150m), pak je vhodné aby byla puška vybavena optikou - zde je potřeba se zamyslet, zda jsou nutná otevřená mířidla a pokud ne, tím líp - kombinovaná puška (otevřená mířidla a montáž puškohledu vysoká s podhledem) není dobrá ani na jedno. Pro myslivost nejsou požadavky na přesnost střelby vysoké, takže je možno koukat více na design. Důležitá je funkčnost, přijatelná váha a bezpečnost při nošení v lese.

 

ZKM 452 Standard, zvýšená lícnice, popruh, optika NS 6x40 - sestava jak dělaná na "práci" v lese

 

Jako ideální se jeví z nových - malorážky ZKM 452 a 453 v modifikacích American nebo Silhouette (pro použití s optikou) nebo modifikace Standard a Lux - pro střelbu přes pevná mířidla. Doporučuji si připlatit za řadu ZKM 453 - kde člověk dostane velmi dobrý napínáček a spouštění je tak o mnoho komfortnější a přesnější. (u ZKM 452 bývá spoušť příšerně tuhá) Pokud by tato puška měla sloužit nejen pro lov, ale občas i pro sportovní střelbu, pak rozhodně volte ZKM 453 kvůli lepší spoušti - a velmi dobrá je i volba těžší hlavně - ZKM 453 Varmint.

 

Ze starších malorážek se dají použít nejlépe ZKM 451.

 

Rekreační a zábavná střelba:

Střelba na plechovky, učení potomka střelbě z pušky a další nepřímo závodní vyžití, se nedá odfláknout kdejakým "klackem". Zapomeňte na hrůzy typu Norinco JW a podobné nesmysly a kupte pořádnou pušku. Nepřesná střelba nikoho bavit dlouho nebude. Zde jsou dvě možnosti - opakovačka nebo puška samonabíjecí. Pokud se budete chtít věnovat spíše střelbě "na přesnost" a v budoucnu třeba účastnit nějakých místních závodů, pak rozhodně opakovačka. Pokud má jít o rychlou akční střelbu, kde přesnost není nemusí být maximální, pak puška samonabíjecí.

 

U samonabíjecích pušek máte jednu jedinou možnost z domácí produkce - a to zbrojováckou CZ ZKM 511 - tato puška není ani příliš  přesná, ani spolehlivá, ani pěkná. Proto 511-ku zavrhuji. Další a dle mého mnohem zajímavější možností je samonabíjecí malorážka z venku - a zde jsou hlavní možnosti dvě: Remington 597 a nebo Ruger 10/22. Remington je u nás, podobně jako Ruger, dostupný v několika variantách. Remington v nejlevnějších verzích s lehkou hlavní a plastovou pažbou není nic moc. U samonabíjecí malorážky doporučuji připlatit si za pušku v lepeném dřevě s těžkou hlavní - s takovou hračkou je to opravdu radost si zastřílet. Pokud ale přecijen upřednostňujete přesnost a spolehlivost před "akcí", tak bych raději volil pušku opakovací, jelikož samonabíječky se většinou opakovačkám po stránce přesnosti nevyrovnají.

 

Samonabíjecí Ruger 10/22T - těžká hlaveň

 

Samonabíjecí Remington 597 LS HB - těžká hlaveň

 

Mezi opakovačkami vybírejte podle způsobu střelby. Pokud půjde při Vašich hrátkách o simulaci odstřelovače - pak bych se soustředil na lehké nebo středně těžké opakovačky, jako je ZKM 452 a 453 (lehké) nebo ZKM 456. 456-ka (Brno4) se dá sehnat za pár korun a bude sloužit jak pro zábavu, tak i pro případný závod. Z lehkých ZKM doporučuji verzi 453 American nebo Varmint. Tyto pušky jsou přesné a mají podstatně lepší spoušť, než starší ZKM 452 - takže i kdyby mělo přijít na nějaké soutěžení, 453-ka obstojí!

 

Můžete sáhnout i po jakékoli jiné malorážce, třeba i něco jednoranového, ale v tom případě počítejte s tím, že střelba z jednoranky bude o přesnosti - tedy bude to chtít kvalitní optiku a kvalitní střelivo - a kvalitní znamená jako všude - drahé!

 

Sportovní střelba:

Pokud jde o střelbu sportovní - zde jde samozřejmě hlavně o střílenou disciplínu.

 

Klasické Olympijské disciplíny si žádají špičkové vybavení a možností je zde spousty. Klasikou se ale zabývat nebudu, bylo by to na samostatný web a navíc, nemám s těmito disciplínami a vybavením příliš zkušeností.

Anschutz Model 1907 v pažbě 2213 ALU Color - provedení pro libovolnou malorážku

 

Další možností jsou disciplíny, které se dají shrnout pod pojem "odstřelovačské". Takovouto Českou národní disciplínou pod patronací Českého střeleckého svazu, je disciplína "Mizivé cíle na 50m". Tato se střílí ve dvou variantách - s malorážkou s optikou a přes otevřená mířidla. Více o této soutěži najdete v sekci soutěž. Dále se střílí různé více či méně podobné soutěže pod patronací konkrétních střeleckých klubů. Tyto soutěže se liší jak pravidly, tak i průběhem závodu, terči, vzdálenostmi atd. Vždy je dobré se informovat o konkrétní soutěži nebo soutěžích, které chcete střílet, co je povoleno a co zakázáno, aby se dalo dobře vybrat vybavení. U některých soutěží se střílí dokonce v polohách - tedy nejen v leže, ale i v sedě, kleče či stoje. Tento fakt také ovlivňuje výběr vhodné zbraně. Zjednodušeně lze říci, že univerzální puška na vše neexistuje, nejlepší je mít na každou soutěž dle pravidel připravený speciál, ale samozřejmě se najdou vyjimky - soutěže podobné, které se dají zdárně absolvovat všechny jednou puškou.

 

Nejčastějším vybavením bývá ZKM 456 s těžkou hlavní. Tyto pušky jsou přijatelně přesné a velmi levné. Pokud ale střelec chce maximální přesnost střelby, je výhodnější jiná puška - těžší, jendoranová s propracovanějším spoušťovým mechanismem. Zde je možno vybrat z několika variant - ruská SM2, Ural, nebo německá Haenel Suhl 150. Tyto pušky jsou cenově dostupné a když dostanete nepoškozenou, umí opravdu krásné rozptyly. Nabíjení po jedné ráně je přesnější a spolehlivější než opakovačka a většina zmíněných soutěží se s jednorankou stíhat dá. Sám jsem vybral Suhl150 a jsem velmi spokojen, slouží výborně na veškeré soutěže a nepropadla ani na závodech v BenchRestu, kde jde prakticky jen a pouze o přesnost zbraně!

 

Suhl150 jako "Malá odstřelovačka"

 

Poslední možností, o které se zmíním, je právě BenchRest. Zde je potřeba maximálně přesná puška a úspěch na ní závisí více než kde jinde. Proto si střelci pro tuto disciplínu pušky dlouho a pečlivě vybírají, upravují a ladí do dokonalosti. Velmi často se objevují Haenelky Suhl150, ruské SM-2 a hlavně MC-12. MC je velmi těžká puška s napínáčkem, nezničitelnou hlavní a většinou výborným rozptylem. Tyto pušky se hůře shání, je problém na ně montovat optiku pro absenci rybiny, ale právě kvůli oné super-těžké a přesné hlavni jsou vyhledávány a upravovány pro BR. Zde samozřejmě hraje velkou roli i optika, používá se co největších zvětšení. Střelivo samozřejmě také musí být to nej - to dělá výsledky!

 

MC-12 připravená na BenchRest

 

Nákup starší zbraně - malorážky


O starších malorážkách jsem se rozepsal více v sekci "Historie". Výběr mezi těmito staršími malorážkami Vám vřele doporučuji z několika důvodů! Tyto malorážky, jelikož bývají vyrobeny před několika desítkami let, netrpí ještě nedostatky v kvalitě výroby, jak je tomu u dnešních levných malorážek! Navíc díky velkému rozšíření střeleckého sportu u nás za dob Svazarmu, je těchto malorážek stále k dostání velmi mnoho a díky tomu jsou za velmi příznivé ceny. Malorážková hlaveň vydrží desítky a možná i stovky tisíc ran, takže není potřeba se starší malorážky bát z hlediska opotřebení hlavně. Tyto pušky jsou opravdu hodnotným dědictvím, které nám zde nechali střelci z řad našich otců a dědů - a tyto pušky stále naprosto postačují pro zábavu, rekreaci i sport.

 

Při nákupu zbraně (na inzerát, při výkupu zbraně z nějakého střeleckého klubu nebo při nákupu zbraně v bazaru či komisi) si dejte pozor na stav zbraně!

 

1.) Je velmi důležité, aby byl v nepoškozeném stavu vývrt hlavně a její ústí, kde nesmí být viditelné žádné škrábance, natož nějaký rez. Pokud Vám prodávající nabídne zbraň nevyčištěnou, požadujte vývrt vyčistit, aby mohl být pořádně prohlídnut.

 

2.) Vyzkoušejte spoušť, její chod musí být hladký, bez nějakého skřípání nebo poskakování lučíku. Pokud je odpor spouště podezřele malý, zkontrolujte, zda zbraň nespustí samovolně při úderu o zem (botkou) nebo při rychlém a tvrdém zavření závěru. Vyskytují se totiž zbraně, na kterých se majitel pokoušel neodborně spoušť "ladit" a dosáhl toho, že se zbraň stala velmi nebezpečnou - spouští sama. Taková spoušť se v případě českých ZKM 456 dá jen velmi těžko opravit.

 

3.) Pokud je to jen trochu možné, zbraň vyzkoušejte při ostré střelbě. Ideální je, pokud je možné danou zbraň zkusit při střelbě s optikou a kvalitním střelivem na 50m (samozřejmě s oporou - nejlépe vpředu i vzadu). Zde nejlépe poznáte dobrou pušku, díky kontrole rozptylu. Pokud to možné není, je alespoň dobré ověřit, že puška spolehlivě spouští (úderník zanechává spolehlivý otisk na nábojnici a nedochází k selhačům) a také dobře vyhazuje vystřelené nábojnice (není poškozený vyhazovač nebo vytahovač).

 

4.) Pažba není příliš důležitá. Nějaký ten rýpanec každá používaná puška má a vždy se to dá vyřešit jednoduše - novou povrchovou úpravou. Horší jsou pažby, které si majitel upravoval k obrazu svému. Zde je potřeba si srovnat, zda nebude lepší koupit pušku v pažbě neupravované, než složitě shánět, nebo nechat vyrábět pažbu novou. Podle úprav na pažbě a jejího opotřebení také snadno zjistíte, jak byla puška používána a hlavně, jak se k ní majitel choval. Jakmile vypadá zbraň tak, že se na ní vyřádil nějaký kutil domácí, pak raději ruce pryč. Toto platí i o železe. Pokud bude dokonce i železo (hlaveň, závěr, pouzdro závěru a spoušť) špatně udržované, rezaté nebo neodborně upravované, tak se raději podívejte po jiné flintě.

 

5.) Velmi vypovídající jsou důvody prodeje. Nejlepší pušky jsou k sehnání při redukci zásob ve střeleckých klubech, nebo od sportovních střelců, kteří vědí co a jak. Takový člověk Vám zbraň je schopen předvést, ukáže nějaké terče a výsledky, které se zbraní byly dosaženy a máte také větší jistotu, že bylo o zbraň dobře postaráno. Obecně totiž platí, že dobré pušky se člověk jen tak nezbavuje. Toto platí i o různém příslušenství. Nevěřte žádným bajkám o zázračných kompenzátorech, úpravách a nebo výrobních sériích. Nejdůležitější jsou fakta - výsledky!

 

Zbrojní průkaz


Bez zbrojního průkazu to nejde, ale udělat si ZP není jednoduché. Prvně je potřeba si rozmyslet, jakou skupinu ZP budu chtít. Skupiny jsou následující:

 

A - ke sběratelským účelům

B - ke sportovním účelům

C - k loveckým účelům

D - k výkonu zaměstnání nebo povolání

E - k ochraně zdraví, života nebo majetku

 

K pořízení malorážky Vám stačí ZP skupiny B. Na něj lze koupit prakticky jakoukoliv zbraň, u které lze říci, že je pořízena za účelem sportovní střelby (ať už nějaké sportovní disciplíny a nebo jen k tréninku). Skupina B má ale svá specifika. Držitel ZP skupiny B nesmí zbraně nosit (tedy mít nabité a připravené k použití), může zbraně pouze držet (neboli mít zbraň zabezpečenou proti zneužití, nepřipravenou k okamžitému použití a v případě převážení mít zbraň nenabitou a navíc v uzavřeném obalu. Tedy pokud chcete nejen malorážku, ale v budoucnu i pistoli pro svou obranu, kterou budete nosit při sobě, nabitou a připravenou Vám zachránit život, tak potřebujete ZP skupiny E. (u skupiny E jsou ale nároky na žadatele při hodnocení testů o něco vyšší) Další skupiny jsou vzhledem k jejich popisu jasné. Ještě dodatek - pokud zvládnete udělat testy, je lepší si zažádat o co nejvíce skupin. Sice zaplatíte za každou skupinu poplatek 500,- .. ale máte je navždy. Když se rozhodnete pro rozšíření skupin ZP v budoucnu, budete znovu dělat testy, platit poplatky a pokud testy neuděláte, bude Vám odebrán i stávající ZP!

 

Po dobrém promyšlení je potřeba zajít na místní oddělení policie a informovat se, kde Vám budou schopni zprostředkovat zkoušky odborné způsobilosti. Tam se dozvíte vše co je potřeba udělat, absolvujete kurz a složíte zkoušky.

 

Budete potřebovat tyto dokumenty:

 

zde - zákon 119/2002 o zbraních a střelivu (z něj pochází většina otázek v testu) /pdf/

zde - testové otázky pro zkoušku odborné způsobilosti /doc/

zde - informace o zbrojním průkazu /doc/

zde - informace k pořízení zbraně /doc/

zde - formulář - lékařský posudek /doc/

zde - formulář - žádost o ZP /pdf/

zde - formulář - žádost o povolení k nákupu zbraně kat.B /pdf/

zde - formulář - oznámení o nabytí do vlastnictví zbraně kat.C /pdf/

 

Po složení zkoušek následují další potřebnosti. Pokud jde o pušku s hlavní kratší než 600mm, jde tedy o zbraň kategorie B, je potřeba před nákupem dostat povolení k nákupu takové zbraně. (kratší hlaveň než oněch 600mm mají modifikace 452 Silhouette, Style, Varmint i American) Povolení se vystavuje na konkrétní typ zbraně. Pokud jde o zbraň kat. C, stačí Vám po nákupu provést oznámení o nabytí do vlastnictví. Jinak ke každě zbrani musí být vystaven tkzv. průkaz zbraně. Bez tohoto dokladu nesmíte vlastněnou zbraň používat. Všechny tyto doklady vyřizuje místní oddělení policie ČR.

 

Shrnutí


Vyberete si vhodnou zbraň, ráži, použití

Vyberete si skupiny (nebo jen jednu skupinu) zbrojního průkazu

Podaří se Vám sehnat všechny doklady a potvrzení

Složíte úspěšně zkoušky odborné způsobilosti

Požádáte si o vydání ZP (kolek v nemalé hodnotě je samozřejmostí)

Požádáte o vydání povolení k nákupu zbraně

Předložíte zbraň na povolení nakoupenou k registraci - dostanete průkaz zbraně

 

... a hurá .. je možno jít si poprvé vystřelit, před tím je ale potřeba ještě udělat mnoho další práce...

 

Zapůjčení zbraně - krátkodobé


Zákon č. 119/2002 Sb., o zbraních, ve znění pozdějších předpisů, rozdělil oproti předchozí právní úpravě nově zbraně do čtyř kategorií a stanovil pro jednotlivé kategorie odlišné obecné podmínky pro jejich nabývání do vlastnictví, držení a nošení. Zjednodušeně lze říci, že nabývat do vlastnictví, držet a nosit zbraně

Oprávnění k nabývání vlastnictví, držení a nošení zbraní a střeliva je pak dále např. upraveno rozdílně pro jednotlivé skupiny zbrojního průkazu nebo zbrojní licence.

Z uvedeného vyplývá, že půjčování zbraní je závislé na oprávnění k držení, popřípadě k nošení zbraně. Obecně lze tedy říci, že zbraň

Z tohoto vyplývá, že pokud chcete například s kamarádem vlastnit jednu zbraň "napůl", je potřeba si oba obstarat ZP příslušné skupiny - pokud jde o zbraň kategorie A nebo B, tak musíte mít oba navíc i příslušnou výjimku a nebo povolení.