Příslušenství


Úvodem k příslušenství lze říci, že mezi hlavní části "sestavy" patří samozřejmě puškohled a montáže. Nepřeberné množství různých dalších doplňků však dělá sestavu dokonalejší.

 

Dvounožka


Pro střelbu s oporou se využívají nejčastěji skládací dvounožky. Nejpoužívanější modely jsou Harris a VersaPod. Hlavní vlastností dvojnožky Versa je její nastavitelnost a pohyblivost. Tato dvojnožka se upíná na vodorovný trn, který může být na montáži přichycen k očku řemene v předpažbí, nebo může být do čela předpažbí integrován přímo. Versa je uchycena kloubovým systémem, takže umožňuje pohyb zbraně ve všech třech osách. Tato variabilita je výhodou hlavně v terénu, kde je každá rána vypálena z jiné pozice a je potřeba, aby dvojnožka uměla vytvořit vhodnou oporu pro střelbu na jakémkoli podkladu. Konkurenční Harris BiPod je mnohem méně volný. Vyrábí se ve dvou základních verzích - s kloubem a bez něj.

 

Harrisky se k nám vozí z USA. Dostupné jsou modely s kloubem a bez kloubu a u obou typů ještě v několika výškách nožiček a s regulací výšky skokovou a nebo plynulou. Montáž se provádí na poutko pažby (šroubek s dírou), o které ale nepřijdete, pokud ho používáte pro řemen, protože Harris poutko zespod má. Je ale důležité vědět, že né na každé poutko lze Harrise instalovat. Například CZ 452 Standard a nebo Lux se prodávají s jednodílnými poutky pro řemen a na tyto Harrisky nelze nacvaknout. Vývozové modely CZ 452 mají místo poutka pouze očko pro poutko (níže na foto) a na něj je možno Harrise upnout.

 

Harrisky s kloubem (S), je výhodné pořídit se skokovým posuvem nožek - nastavení výšky je pak velmi rychlé a o nastavení pušky do vodorovné polohy se postará kloub. Toto je jejich nesporná a velká výhoda. Nevýhodou je menší stabilita, jelikož kloub se téměř nedá utáhnout tak, aby se nehnul. Člověk tak musí stále hlídat, zda je kříž puškohledu vodorovně a stabilita zbraně je horší. Tyto nohy jsou ideální pro taktické pušky, kde se předpokládá střelba z nerovného povrchu a nutnost rychlého usazení zbraně do vodorovné polohy. Tyto nohy (Harris s kloubem a skokovým posuvem) používám pro svou větrovku, kde jsou ideální pro střelbu ze země (na zahradě). Pro sportovní střelbu z malorážky mi kloubové nohy přijdou málo stabilní - doporučuji raději nohy bez kloubu.

 

Harrisky bez kloubu (1A2) jsou velmi pevné a stabilní - což je jejich výhoda. Pokud je vezmete se skokovým posuvem nožek, je jejich výška velmi rychle nastavitelná, ale nastavit vodorovnou polohu zbraně na nerovném povrchu prakticky není možné - nožky se dají prodloužit pouze po skocích, které jsou pro jemné doladění polohy zbraně příliš dlouhé. Nožky bez kloubu se skokovým posuvem (leg-notch) jsou tedy určeny pouze pro střelbu na střelnici - z vodorovné podložky. Já jsem raději zvolil nohy s posuvem plynulým, kde je sice pracnější a zdlouhavější nastavení výšky nožek, ale lze takto perfektně nastavit vodorovnou polohu zbraně i na nerovném povrchu. Tyto nohy jsou pro sportovní střelbu ideální!

 

Výška dvojnožky je velmi důležitá. Před nákupem si vyzkoušejte, jak vysoká podložka pod Vaši zbraň je pro Vás ideální a podle toho vyberte výšku nožiček. Harris vyrábí dvojnožky v několika výškách - pro střelbu v leže jsou určeny nohy s délkou 6-9 palců a nebo 9-13 palců. (první číslo je délka nohy v zasunutém stavu, druhé ve vysunutém) Pokud potřebujete podložku vysokou méně než 20cm - budou pro Vás ideální nohy nejkratší (verze BR) - tedy 6-9" (stejně jako pro mne). Pokud potřebujete podložku vyšší než 20cm, chce to nohy 9-13" (verze L).

 

Nejlepší cenu na Českém trhu na dvounožku Harris jsem našel 2900,- vč. DPH - docela síla a to se jedná o nejlevnější model - tedy bez kloubu. Při objednání této dvojnožky přímo z USA, vychází cena téměř na polovinu, což mohu sám potvrdit, protože jsem několikery nožičky již objednával. Doporučuji firmu www.mountsplus.com - od objednání k dodání uběhne cca týden, platit se musí předem, pomocí kreditní karty nejlépe.

 

Výhodou dvounožky je pevnější držení pušky na podložce. Dvounožka, která je dosti pevná ve své konstrukci, také eliminuje chybu při střelbě nakláněním zbraně do stran - drží vodorovnou polohu. Je to jedna z nejlepších opor pod zbraň pro velmi přesnou střelbu, proto je hojně využívána v armádě i u policie. V pravidlech soutěže "Mizivé cíle do 50m" je ale opora pevně uchycená na zbraň zakázána - bohužel.

 

Harris 1A2 velikosti 9"-13" se uchycuje na poutko pažby

 

 

AirSoftová dvounožka od Classic Army

 

Alternativou k dvounožkám Harris jsou jejich AirSoftové napodobeniny. Kvalita materiálů se originálu zdaleka nevyrovná, což se projeví horší stabilitou a povolujícími-se šroubky. Vzhledem k nízké ceně originálu při objednání z USA nákup AirSoftových kopíí nedoporučuji - stejně jako nákup kopie, kterou prodávají bratři Řehákové v Třebové - je to také Čína a tomu odpovídá i kvalita!

 

Řemen


Řemen pomáhá nejen při nošení, ale také při střelbě. Existuje několik technik střelby, kde řemen velmi pomáhá a částečně nahrazuje oporu. Ideální způsob, jak vybavit pušku řemenem je: zakoupit sadu dvou šroubů a dvou rychloupínacích poutek od firmy Uncle-Mikes (u nás běžně k dostání) - šrouby instalovat do pažby (pokud je již nemá) a pořídit vhodný řemen. Přední šroub pak poslouží také k montáži dvojnožky Harris.

 

Rychloupínací poutka s řemenem a očko, kterým je vybavena pažba a předpažbí

 

Montáže pro puškohled


Montáže jsou obrovsky důležitou součástí. Nekvalitní montáže, nebo jejich špatná instalace, může znehodnotit celou sestavu.

 

K dostání jsou montáže hliníkové (cena cca 300,-), které jsou úplně k ničemu. Potom montáže duralové (cena cca 750,-) v lepším případě alespoň s ocelovými čelistmi a šrouby pro uchycení na rybinu, které jsou celkem použitelné ale není dobré s nimi hýbat a laborovat. Závity v duralu moc nevydrží a šrouby se snadno strhnou. A nakonec montáže ocelové, které i přes jejich cenu doporučuji. Tuzemských výrobců je několik.

 

Montáže KOZAP Tyto české montáže se dají u nás sehnat téměř kdekoli a najdete je v obou rozměrech pro tubusy puškohledů (1inch a 30mm), ve třech různých výškách základny oka (6mm, 9mm a 11mm) a nebo s podhledem či dokonce jednodílné. Materiál je kvalitní, ale kvalita výroby šla časem velmi dolů, takže jsem se již několikrát setkal s problémem, že jedno či obě oka montáží neměly montážní otvor přesně ve středové ose, takže byl problém na nich puškohled nastřelit - občas jsem musel hodně laborovat se správnou kombinací otočení ok, abych dosáhl souladu mezi osou puškohledu a osou hlavně. Tyto montáže jsou osazeny ocelovými imbusovými šroubky s malým průměrem imbusu, které se snadno zakousnou do ocelové základny a povolit je obyčejným imbusem je poté téměř nemožné. Rozhodně doporučuji, pokud budete chtít tyto montáže po namontování ještě někdy sundat, vyměnit šroubky za stejně tvrdé imbusy většího průměru a s válcovitou hlavičkou (tvrdost 12,9). S touto úpravou a kvalitním imbusem se již nemusíte bát zabrat a utáhnout montáže natvrdo. Tyto šroubky jsou k sehnání za pár korun. Tyto montáže doporučuji například pro zbraně ZKM 452 A 453, jelikož tyto mají plochou rybinu 11mm a Kozapy na ní sedí dokonale. Pro terčovnice typu Anschutz nebo Suhl150, které mají rybinu 11mm s horním rádiusem, jsou tyto montáže nepoužitelné.

Kozap 1inch, 6mm výška, na CZ 452-2E ZKM

 

Kozap 1inch, 6mm výška, na CZ 452-2E ZKM - s novými šroubky

 

Montáže KZK, jsou další možností mezi českými montážemi. Tyto masivní duralové montáže s ocelovou čelistí vyrábí firma KZK Bojkovice za celkem přijatelnou cenu a velmi se osvědčují právě pro použití na terčovnicích s rádiusovou rybinou, jako je Suhl150. Jedinou jejich nevýhodou je, že jsou příliš vysoké, takže u pušky, která nedisponuje stavitelnou lícnicí, může nastat problém s přilícením.

KZK montáž na rybině pušky Suhl150 (s rádiusem)

 

Další variantou je objednání montáží ze zahraničí. Zde je nabídka opravdu široká. Pokud chcete montáže pro terčovnici Anschutz, nebo Suhl150, které mají 11mm rybinu s horním rádiusem, nabízejí se například:

 

Montáže BKL. Tyto kroužky, vyrobeny z jednoho masivního kusu duralu, mají sice vynikající konstrukci - kdy se při dotahování stahují obě strany montáže k sobě stejně, takže montáž vždy sedí přesně na středu rybiny - ale díky tomu mají celkem velké vůle. Tyto vůle jsou nutné, jelikož jsou tyto montáže používány na terčovnice Anschutz i SUHL150, která ale mají rozměr rybiny trošičku odlišný (Anschutz je širší, Suhl užší) - takže zatímco na Anschutz sedí BKL perfektně, na SUHL maji výraznou vůli a je potřeba je utáhnout opravdu velkou silou. Jejich výhodou je široká škála modelů, včetně "představených" - tedy takových, kde je přední montáž posazena více dopředu pro případ, že je montován příliš dlouhý puškohled.

  

BKL dvojité předsazené a vedle jednoduché normální. Díky výřezu pro rybinu včetně rádiusu sedí skvěle na pušky Suhl150 i Anschutz

 

Nakloněná lišta typu Weaver


 

Poslední možností je instalace lišty Weaver. Tato lišta vyniká nejen velkou styčnou plochou, potažmo stabilitou pro montáže. Ale hlavně je na tento typ lišty k sehnání velká spousta kvalitních montáží a doplňků. Navíc lze tuto lištu sehnat i v nakloněné variantě - například o 20MOA, takže montáže s puškohledem jsou mírně skloněny směrem dolů, což velmi pomáhá při střelbě na velké vzdálenosti, kde je oněch 20MOA dáno střelci k dobru pro výškovou korekci. Puškohledy s velkým zvětšením (6-24x a více) mají většinou malý korekční rozsah. Pokud jsou takto "silné" puškohledy vybaveny jen palcovým tubusem, mnohdy není jejich korekční rozsah větší než 40MOA - což může u malorážky někdy samo o sobě znamenat problém s nastřelením už na vzdálenosti 50m! (Například Delta Titanium 6-24x42 nebo Nikon Monarch 6-24x50 mají rozsah pouze 40MOA! .. Nikon Monarch 8-32x50 dokonce pouze 30MOA!) Proto se vyplatí takový puškohled usadit na montážní lištu se sklonem cca 20MOA.

 

Prodloužená lišta Weaver

 

Výbornou lištu Weaver pro pušky ZKM 452/453 ale i pro pušky Anschutz potažmo Suhl150 vyrábí firma DIP. Já jsem si pořídil tuto lištu pro svou Anschutz 1907 - právě v nakloněné variantě, abych byl schopen "doklikat" puškohled až na vzdálenost 150m. Pro mou pušku, stejně jako pro Suhl150, by rozměrově nejlépe seděla varianta pro systém Anschutz 54 - tato se ale vyrábí jen ve standardní délce a já chtěl lištu prodlouženou dopředu před pouzdro závěru, aby bylo možné dát přední montáž více dopředu. Proto jsem zakoupil model pro Anschutz 64, který se vyrábí takto prodloužený, ale bohužel má cca o 5mm menší výřez pro výhozí okénko. S tímto problémem si ale puškař jednoduše poradil, výřez zvětšil tak, aby lícoval s okénkem a lišta slouží dokonale. Její uchycení je realizováno osmi červíky, které se opřou shora o pouzdro závěru a jakoby "vzepřou" lištu v rybině. Toto řešení možná zprvu nevzbudí důvěru, ale funguje velmi dobře. Pro případ, že pouzdro závěru je vybaveno závity pro šrouby (drilled and tapped receiver), je lišta vybavena otvory pro tyto šrouby - standardně ale pouzdra Anschutz tyto závity nemají. Trochu výhradu mám k oněm červíkům. Ačkoli je závot v liště dlouhý jeden celý centimetr, tak dodávané červíky jsou dlouhé jen 4mm, takže v závitu drží na relativně malé ploše i když lišta sama o sobě by umožňovala více. Proto jsem se rozhodl koupit červíky delší ale ouha - jedná se o americký (palcový) závait a tak červíky v délce 9mm stojí cca 50Kč jeden kus!!! Co by ale střelec neudělal pro dobrý pocit!

 

Weaver lišta "DIP" s červíkem původním a novým (delší)

 

Lišta dopasovaná na pouzdro závěru Anschutz 1907R

 

Druhou verzí nakloněné lišty Weaver je model od M.WERKS. Tato varianta se vyrábí stejně jako ta předchozí z duralu. Také je možno ji mít v nakloněné variantě a klidně i prodlouženou. Rozdíl je v tom, že zatímco "DIP" se na rybinu nasune a "vrepře" za pomocí osmi červíků, tato "M.Werks" se uchycuje na rybinu pomocí tří ocelových příložek ze strany. (viz foto) Tento způsob uchycení považuji za trochu lepší. Bohužel právě pro své uchycení je tato lišta asi o 2mm vyšší, než "DIP". "M.Werks" je také podstatně delší směrem dozadu ke klice závěru, což mne donutilo poslední zadní dílek lišty odříznout, aby se mi pohodlně vešel nad lištu puškohled (vadilo točítko zvětšení). Drobnou komplikací také je, že M.Werks lišta přišla v barvě materiálu, tedy matně stříbrná - toto ale vyřešil černý elox.

 

Weaver lišta "M.Werks" a její způsob uchycení

 

Lišta na pouzdru závěru Anchutz 1907R

"M.Werks" nahoře, "DIP" dole

 

Leupold PRW - kvalita a přesnost

 

Na lištu Weaver je možno pořídit mnoho různých montáží. Já mám osvědčené ocelové montáže Leupold PRW či rychloupínací variantu QRW.  Tyto se vyrábějí v několika výškách. Jsou vyrobeny velmi přesně a z kvalitního materiálu. Jejich další výhodou je odjímatelný trn zespod montáže, který zajišťuje montáž proti pohybu na liště - v případě ráže .22LR je tam tento trn zbytečný a tak se dá využít jeho vyjmutí k tomu, aby šla montáž posadit na lištu přesně tam, kde jí chcete mít - bez omezení pozice tímto trnem. Jedinou nevýhodou je jejich cena. U našich prodejců se pohybuje kolem 2,5tis korun - ale dají se objednat například v Anglii, odkud vyjdou i s poštovným na cca 1500Kč.

 

Burris Xtreme Tactical - masivní duralové montáže na lištu Weaver

 

 

Dále jsem vyzkoušel montáže Burris Xtreme. Tyto velmi masivní duralové montáže se vyrábějí ve čtyřech výškách, z nichž ta nejnižší byla mou volbou, abych se dostal se svým puškohledem těsně nad hlaveň (přecijen lišta sama o sobě je vysoká cca centimetr (DIP) - a tuto výšku je potřeba poté dohnat na montážích). Montáže jsou levnější, sedí skvěle a díky své masivní konstrukci mám v jejich pevnost 100%-ní důvěru. Jediným problémkem je jejich šroub pro upnutí na lištu, který se utahuje matkou o rozměru 1/2" - což není metrický rozměr. Dá se ale velmi dobře utahovat i klíčem číslo 13 (13mm).

 

Takto vypadá výsledek - prodloužená 20MOA lišta Weaver a na ní montáže Burris Xtreme

 

Čištění


Velmi důležitá věc. Čistící sada by měla obsahovat výtěrák, tři druhy kartáčků (hadrový, silonový a drátěný) a hadr. Zkoušel jsem si skládací výtěrák italské výroby, který najdete snad u každého prodejce, a musím říci, že bych ho nekoupil. Jednotlivé díly na sebe nepasují zcela přesně, povolují se atd. Lepší je mít jednodílný výtěrák z kovové tyčky, na který si koupíte kartáčky dle potřeby. Dobré je ho potáhnout alespoň izolepou, aby nedocházelo ke styku železo na železo uvnitř hlavně.

 

Další možností pro čištění je americký "Bore Snake". Čištění je to sice velmi rychlé, ale jinak je tento had úplně k ničemu! zaprvé nikdy neprotáhnete hada úplně přesně v ose hlavně, takže si budete při čištění hoblovat ústí hlavně, což je nežádoucí. Navíc je had s každým čištěním více a více špinavý - takže si do laufu taháte nečistoty. V neposlední řadě had obsahuje měděný kartáček, který je ale pro denní používání úplně zbytečný, né-li škodlivý. Jedná se jednoduše o "americké" řešení pro lenivé střelce, kterým na zbrani příliš nezáleží a chtějí mít čištění odbyto co nejdříve. NEDOPORUČUJI

 

 

výtěráky

 

Čištění vývrtu hlavně u malorážky je dvojího typu: A.) čištění "každodenní" vždy po střelbě a B.) čištění důkladné "na mokro"

 

A.) Čištění po střelbě doporučuji provádět okamžitě po vystřelení poslední rány, jelikož směs olova, spalin a maziva, která se při střelbě v hlavni usazuje, po vystydnutí zatuhne a potom se čistí mnohem hůře. Tato směs, pokud bychom jí v hlavni nechávali, na sebe dokáže vázat vodu ze vzdušně vlhkosti a tímto způsobem dlouhodobě poškozovat vývrt. Pro toto čištění jsem dříve používal klasický hadrový výtěrák, ale jelikož je tento kartáček s každým čištěním špinavější a při dalším čištění si člověk už zatahuje do hlavně nečistoty z kartáčku, přešel jsem na jednorázové hadříky "cleaning patches". Tyto hadříky jsem objednal v USA spolu s nástavcem na výtěrák, se kterým se používají. Tento nástavec se nazývá "cleaning jag" a má na svém konci drobný hrot, na který se "patch" napíchne před protahováním. Drobnou komplikací je pouze jiný závit pro výtěrák, ale šikovný puškař svede udělat redukci i levou rukou. Čištění provádějte pouze směrem od komory k ústí - tedy napíchnout hadřík na výtěrák, protáhnout směrem od komory dopředu a až hadřík na konci hlavně vyleze špinavý, tak jej pouze vezmete a vyhodíte. Výtěrák se táhne zpět již bez hadříku. Takto čistím pouze jednou (při druhém protažení už bývá hadřík čistý) a snažím se to provést vždy úplně stejně - jelikož v soutěži střílíme "studenou ránu" a tato rána jde vždy jinam, než rány ostatní - v závislosti na tom, jak člověk vyčistil nebo nevyčistil hlaveň. Vždy stejným čištěním tedy dosáhnu toho, že mi studená rána chodí stále na stejné místo a jsem schopen při příští střelbě zasáhnout cíl již první ranou.

 

  

čistící patche a nástavec pro jejich používání - cleaning jag

 

B.) Mokré čištění se provádí buďto na konci sezóny, kdy je potřeba zbraň "zazimovat" a připravit na sezónu další. Nebo pokud začne zbraň ztrácet přesnost. U malorážek je praxe taková, že zcela čistá hlaveň se musí nejprve trochu "zajet" .. a až poté začne střílet jak nejlépe umí. Tato fáze vydrží několik stovek až tisícovek ran a poté začne zbraň přesnost ztrácet. Je to v důsledku usazování olova ve vývrtu. Z počátku vytvářející-se film olova přesnosti střelby pomáhá, ale od jisté míry je již vrstva příliš velká a přesnosti to škodí. Tato fáze se může projevovat například častými úlety (rána zcela mimo ostatní seskupení ran), když střela v hlavní odloupne část olověného "filmu" a vezme jej sebou. Pokud tato situace nastane, je vhodné hlaveň důkladně vyčistit, zbavit veškerého nánosu olova uvnitř a následně opět "zajet". Počet ran potřebný na "zajetí" hlavně (běžně 50 až 500 ran), stejně jako počet ran v nejlepší formě (běžně 500 až 2500 ran) je u každé hlavně individuální - a je potřeba je časem vypozorovat a respektovat. Dalším důvodem pro mokré čištění je výměna značky střeliva. Každý výrobce má jiné mazání a jinou směs pro výrobu střel, takže měnit při střelbě značku nábojů se nedoporučuje. Pokud je to potřeba, například za účelem testování - je nutné před střelbou s jinou značkou vyčistit "na mokro" a s daným testovaným střelivem je nejlepší opět hlaveň nejdříve trochu "zajet". Mokré čištění provádím tak, že nejprve do hlavně nanesu rozpouštěč olova (například Shooters Choice Lead Remover"), nechám působit několik minut a poté protáhnu silonovým a posléze hadrovým kartáčkem pro odstranění rozpuštěného olova. Tento postup opakuji tak dlouho, než z hlavně vycházejí hadříky naprosto čisté.

 

Drátěný kartáček vůbec nepoužívám - sice je z bronzu či mědi a tedy by neměl poškodit vývrt a jeho drážky, ale vzhledem k tomu, že drážky vývrtu mohou mít celkem ostré hrany, bych to nerad zkoušel - obzvláště když nečistoty lze odstranit podstatně šetrněji - chemicky.

 

Ke konzervaci zbraně (jak železa tak i dřeva) je možno používat jakýkoli kvalitní zbraňový olej. Já jsem si oblíbil Shooters Choice FP10 pro jeho příjemnou vůni i vlastnosti.

 

Ohledně čištění ostatních částí zbraně je potřeba říci snad jen tolik, že závěr by měl uvnitř zůstávat čistý a bez většího množství oleje či vazelíny. Ostatní kovové části olej uvítají více.

 

Bedding


Usazení železa do pažby je velmi důležité. Styk železa a dřeva není příliš stabilní a jelikož se fyzikální vlastnosti železa i dřeva mění s teplotou, vlhkostí i tlakem úplně jinak, je velký problém, že puška nedrží zcela přesně nástřel při výrazných změnách teploty a vlhkosti. Z tohoto důvodu se u zbraní, které si to zaslouží (dosahují vynikající přesnosti) vyplatí zainvestovat a nechat v pažbě udělat takzvaný bedding. Do pažby se namísto, kde prochází upínací šrouby, vyfrézují velké válcové otvory v ose šroubů, do těchto otvorů se epoxidovým lepidlem zalepí přesně vysoustružené válce z duralu, jejichž středem prochází otvor pro šroub a jejichž styčná plocha s pouzdrem závěru pušky je pouzdru naprosto přesně tvarově přizpůsobená. Tyto válcové sloupky "pillary" se nechaji mírně přečnívat nad dřevo, aby železo (pouzdro závěru) leželo pouze na těchto sloupcích a dřeva pažby se vůbec nedotýkalo. Usazení těchto sloupků do pažby je potřeba dělat zcela individuálně, pro každou zbraň, jelikož se musí umístit přesně tak, jak to vyžaduje dané železo, aby byla hlaveň přesně uprostřed předpažbí (v usazení hlavně do pouzdra závěru mohou být výrazné rozdíly, hlavně mohou být chybně usazeny pod mírným úhlem, což nikterak nevadí přesnosti střelby, ale znepříjemní to použití pažby s beddingem, vytvořeným pro jiné železo. "Železo" usazené na bedding v pažbě pracuje mnohem méně, takže změny teploty nepůsobí problémy. Navíc je možno utáhnout šrouby podstatně více, takže se nepovolují. Dokonce někteří střelci laborují s utažením šroubů a snaží se najít ideální momenty utažení, při kterých bude jejich puška střílet nejlépe - výsledky jsou ale velmi diskutabilní. Bedding jsem nechal na své pušce udělat v roce 2009 u uznávaného experta Standy Vreštiaka a mohu jej tedy z vlastní zkušenosti doporučit - přesnost pušky zůstala minimálně stejná - né li o trochu lepší, ale s beddingem se puška chová naprosto spolehlivě - tedy v jakémkoli počasí drží nastřelení velmi přesně a seskupení zásahů vlivem změn teploty nikam necestují.

 

Zde vidíte provedený bedding v pažbe pro SUHL150

 

Pouzdro


Pouzdro na pušku je také celkem důležitá záležitost. Nejen, že dle zákona musíte nosit zbraň skrytou v uzavřeném pouzdře, ale i pro její ochranu je to lepší. Nejlepšími pouzdry jsou kufry vyložené molitanem, kde je puška pevně držena na svém místě bez možností pohybu. Tyto ale nejsou levnou záležitostí. Dají se zakoupit celkem levné kufry od značky FLAMBEAU - doporučuji z vlastní zkušenosti.

 

Zbraňový kufr, cena cca 1700,-

 

Má pouzdra, vzadu na malorážku, vepředu na větrovku

 

Painting


Chcete vylepšit vzhled své pušky? Zkuste painting! Stačí zakoupit dva nebo více sprejových barev na zbraně a pokud máte alespoň trochu fantazie, výsledek bude určitě zajímavý. Více obrázků najdete zde.